9 nagy olasz bútorgyártó brand közös kiáltványban fogalmazta meg aggodalmát és egyben kéréseit az olasz kormány felé.
Ugyan nem vitathatatlanul, de sokunk számára még mindig az olasz bútorgyártás a
mértékadó és trendformáló. A koronavírus okozta gazdaság károk talán náluk a legnagyobbak ezidáig, szóval mindenképpen érdemes rájuk odafigyelni. Nem csupán az összefogás mikéntjére, hanem az aggodalmakra és a megoldáskeresés módjára is.
A dokumentumot április 8-án sajtóközlemény formájában küldték ki. Ebben arra kérik az olasz kormányt: engedélyezzék az olasz bútorgyártó iparágnak, hogy a húsvéti ünnepeket követően újraindíthassák a termelést és a bútordesignhez köthető tevékenységeket.
Aggodalmukat fogalmazták meg, miszerint, ha ez nem így fog történni, akkor akár 20-30 évre
is visszavetheti a szektor tevékenységét a válság. Ez olyan katasztrófához vezetne, ami több ezer vállalkozás megszűnését és százezrekmunkahelyének elvesztését jelentené. Az összefogás többek között a bérleti díjak 50%-os csökkentését kéri az államtól(!) Itt elsősorban a bemutatótermek, galériák bérleti díjára kell gondolni, de nemcsak Olaszországba, hanem az egész világon. A dokumentum aláírói 2020 áprilisától 2020 decemberéig tartó időszakra kérik mindezt.
A szektor továbbra is az olasz gazdaság meghatározó ágazata, de felhívják a figyelmet, hogy Németország mögötti második helyüket már elvesztették, Franciaország vette át azt. Ezért a gyors és minél hatékonyabb visszatérés nem csupán az ágazat, hanem az egész ország érdeke. A bútor és design szektor az olasz gazdaság egyik pillére. 20.000 aktív vállalat és 130.000 munkavállaló komoly gazdasági erőt jelent. Nem beszélve a 60% feletti export tevékenységről. Ha kicsit szélesebbre nyitjuk a blendét és a bútor és faipari szektort együttesen nézzük, ami ugye egy logikus társítás, szóval akkor már 75.000 vállalkozásról beszélünk és több mint 315.000 munkavállalóról. Ez az iparág éves szinten 43 milliárd euró forgalmat generál.
Amennyiben a bezárásokat rövid időn belül nem oldjuk fel, akkor a versenyképességünk komoly hátrányba kerül. Németországban és a skandináv államokban ezekben a hetekben is
dolgoznak, folyik a munka és a termelés. A késlekedés akár azt is jelentheti, hogy gyáraink
20-30 %-a nem tud újra indulni és ezzel múltunk és ipari kultúránk olyan sérüléseket szenved
el, aminek begyógyulásához 30 év sem lesz elegendő-nyilatkozták az összefogás aláírói a sajtó munkatársainak.
A dokumentumot a B&B Italia vezérigazgatója, Gilberto Negrini írta alá; A Bisazza kommunikációs
igazgatója Rossella Bisazza, Roberto Gavazzi, a Boffi vezérigazgatója; Kurt Wallner, a Cappellini
vezérigazgatója; Cassina ügyvezető igazgató, Luca Fuso; Matteo Galimberti, a Flexform
vezérigazgatója; Giorgetti vezérigazgató, Giovanni del Vecchio; A Molteni Csoport vezérigazgatója,
Marco Piscitelli; és a Plotrona Frau ügyvezetõ igazgatója, Nicola Coropulis.