Komoly gondokat kezd okozni az alapanyag piacon kialakult helyzet a hazai fa- és bútoripari cégek munkájában. A gazdasági helyzet mondjuk úgy kedvező lenne a faipari cégeknek, hiszen a több oldalról is támogatott magánerős és állami építkezések erőteljes növekedést generáltak a szektor számára.
Bónuszként érkezett az otthonfelújítási program, amiben jelentős volument tesz ki a konyha és egyéb beépített bútorok finanszírozása. Ugyanakkor már a 2020-as év végén is érezhető volt, hogy a pandémia a kiszámítható alapanyag ellátást alaposan átrendezi. A piacok bezárkózása, a kínai import lassulása már szeptemberben előre vetítette a problémát.
Az első negyedév végéhez közeledve már egyértelmű, hogy az „alapvető élelmiszerekkel” bajban lesz az asztalos világ.
Nem kivételek ez alól a nagy kereskedő hálózatok sem. Több kereskedő is jelezte már, hogy csak akadozva tudja kiszolgálni az iparosokat. A gyárak pedig nem tudnak elegendő alapanyagot biztosítani. Egyrészt a pandémia korábbi szakaszában történt leállások miatt, másrészt az akadozó alapanyag ellátás őket is sújtja. Nemcsak a rönkfa import, hanem bizonyos adalékanyagok, gyanták és vegyianyagok piaca is kezd beszűkülni.
A szakemberek általános véleménye, hogy amit tapasztalunk az nem hungarikum, inkább egy európai jelenség, ami alól Magyarország sem kivétel.
Sok szektorral ellentétben itt azonban nem visszaesés, hanem óriási kereslet növekedés tapasztalható. A home office jelenség kapcsán az otthoni irodák kialakítása mellett, az otthonaikba szorult lakosság minden eddiginél erőteljesebben fókuszál a lakásfelújításra.
Egyelőre nem látszik a folyamat vége. Talán, ha elindul a nyár, ami ugye idén ősszel lesz, akkor kicsit lassul a tempó, de addig vadászni kell az alapanyagot.
A kereskedők többsége az áremelést elegánsan tovább passzolja a vásárlók felé. Nyilván nincs sok mozgásterük nekik sem. A kérdés, mit bír el a piac. Pillanatnyilag a megrendelők tartják a tempót.