Örültem a meghívásnak, annak ellenére, hogy nem igazán értettem, mire fel a nagy felhajtás egy 50 éves termék kapcsán.
Mindjárt az elején hozzátenném, hogy ugyan nem egy most felbukkanó termékről és a hozzá tartozó technológiáról van szó, ennek ellenére nem sokan művelik ezt a műfajt profi módon.
Tehát az elképzelés nem volt alaptalan. Továbbá valahogy a Corian® megmarad a „baromi drága és macerás” kategóriában.
A szakmai napot a JAF Holz Ungarn Kft. győrújbaráti telephelyén tartották. A meghívottak elsősorban a kiemelt partnerek közül kerültek ki. Nem azért, mintha ez valami kiváltság volna, hanem mert ezzel az anyaggal elsősorban azok dolgoznak, akik minőségi belsőépítészeti munkákat vállalnak. Nem tudom, érthető-e az összefüggés, de remélem. A szervezők egyébként a felvezetőben ki is tértek rá, hogy nem titkolt szándékuk egy minőségi asztalos hálózat kiépítése.
Az előadást két szlovén kolléga abszolválta. Először rövid (tényleg rövid) betekintést kaphattunk a cégcsoport felépítéséről, ezen belül a DuPont™ Corian® gyártása mögött álló konszernről. Ezt követően már a termék bemutatása következett.
Alapvetően egy kompozit termékről beszélünk, amely 1/3 arányban acryl vegyület, 2/3 arányban pedig alumínium-trihidrát vegyület. Ehhez jönnek optikai effektként a különböző ásványi őrlemények, amelyek a karaktert kölcsönzik az anyagnak. Egy zárt pólusú, higiénikus és kopásálló anyagról beszélünk, amely alkalmazási lehetőségeinek szinte csak a képzelet szabhat határt.
Mint megtudhattuk, általában DuPont™ Corian®-t emlegetnek az emberek, de alapvetően három termékcsoportot kell ezalatt érteni. Az „eredeti” DuPont™ Corian® és mellette két újabb fejlesztésű, kedvezőbb árú termék, a DuPont™ Basic Surfaces és a DuPont™ Montelli®. Különbség van a két termék között, amely az esetleges megmunkálási technológia kiválasztását befolyásolja.
Ami mindhárom termékkörnél általános érvényű, hogy faipari szerszámokkal megmunkálhatóak, de stabil, jól kiegyensúlyozott fűrészlap és marószerszám szükségeltetik. A pontos vágás és marás ugyanis az esztétikus ragasztás előfeltétele. Az anyag igazi flexibilitását a láthatatlan toldás mellett a hajlításban rejlő lehetőségek adják, ami bizony nem megy hő nélkül. Mindjárt fel is hívták a figyelmet, hogy a DuPont™ Basic Surfaces termékcsalád nem alkalmas hőre való hajlításra. Ellenben a DuPont™ Montelli® termékek alacsony hőmérsékleten is kiválóan hajlíthatóak. 165 C°-on lágyul a termék.
Textúráját illetve anyagszerkezetét tekintve 5 csoportot emeltek ki az előadók:
- Az első a szolid színeket felvonultató szortiment.
- A második a szemcsés textúrájú termékek.
- A harmadik pedig a nagy szemcséket tartalmazó, keresztmetszetben is változó szemcsemérettel bíró, kifejezetten kőhatású termékcsoport.
- Negyedikként az előre színezett komponensekből felépülő lapokat mutatták be,
- majd végezetül az átvilágítható termékcsaládot.
Ezután jöhetett a szakmai bemutató. Esetünkben ez egy ragasztás demonstrálásában merült ki. Akkurátus módon előkészített, 10 pontos gyakorlatot láthattunk, amihez a jól felkészült csapat további kiegészítéseket tett. (Zárójelben jegyezném meg, hogy valóban jól felkészült, angolul is kommunikálni képes brigád verődött össze, igazán élményszámba ment a velük töltött idő). Továbbá valóban értékes tapasztalatokat osztottak meg egymással a jelenlévők.
A 40 perces ragasztási idő sem szegte kedvét a társaságnak. Kitartottak, nem utolsó sorban a remek vendéglátásnak és a szervezők kiváló munkájának köszönhetően.