A Faablakgyártók Magyarországi Szövetsége és a győri Széchenyi István Egyetem Építész tanszéke rendhagyó szakmai napra várta február 12-én az építészeket, építész hallgatókat és a faablakgyártókat. A formabontó projekt bebizonyította, hogy lehet izgalmas könnyed és családias hangulatban magas színvonalú szakmai fórumot tartani.
A szervezők elengedtek minden szokványos klisét és lazán moderált, de jól követhető gondolatok mentén felépített beszélgetés keretében mutatták meg, hogy milyen ma a kortárs építészet és a fa ablakok viszonya.
Meghívott vendégek és előadók
- HORVÁTH BALÁZS | Dékán, Építész-Építő és Közlekedésmérnöki kar
- BACH PÉTER | DLA egyetemi docens, Épülettervezési Tanszék tanszékvezetője
- KALA TIBOR | A FAMASZ elnöke
- SZIKSZAI LÁSZLÓ | Designer – Nívódíjas bútortervező, Sixay Furniture
- ROMÁN LÁSZLÓ | Építész – LEN Architects Kft.
- KÖNINGER SZILÁRD | Építész – CAN Architects Építész Iroda
- ÉLŐ JÓZSEF | Épülettervezési Tanszék, egyetemi tanársegéd CAN Architects Építész Iroda
- KAPUI GÁBOR | Rábaablak Kft
A FAMASZ eddigi megnyilvánulásait, ha sorra vesszük, akkor jól látszik, hogy teljesen más úton járnak, mint a szakmakör más összefogásai. Konkrét kézzelfogható projekteket szerveznek, amik szépen illeszthetők a két évvel ezelőtt felvázolt vízióba. Ebben kiemelt szerepe van annak, hogy a magas minőséget képviselő hazai gyártókat közelebb vigyék az építész kultúrkörhöz.
Fontos, hogy már egy projekt tervezési fázisában jelen legyenek a hazai gyártók termékei, illetve az építész hallgatók idejekorán megismerjék a legmodernebb szerkezeteket, felületkezelési eljárásokat és egyáltalán azokat a trendeket, amik ezt a szektort mozgatják és motiválják.
Nemcsak mondani, mutatni is!
Magas minőségben szólalnak meg és adnak a megjelenésre. A 2019-es Construma szakkiállítás alkalmával a HelloWood csapatával közösen tervezett installációjuk az egyik legérdekesebb momentum volt az ’A’ pavilonban.
Most is szerettek volna, valami maradandót alkotni. Így született meg a CAN Architects Építész irodával közös gondolkodás eredményeként az térplasztika szintű pilon, ami messze túlmutat a szimpla „bemutatófal” megközelítésen.
Élő József és Beiermeiszter Tamás építész tervezők és a CAN Architects építész stúdió csapata nagyon oda tette. Sikerült olyan koncepciót alkotniuk, amiben a fa, mint alapanyag, a tiszta és lendületes vonalvezetés, valamint funkcionalitás hármas kontextusa tökéletes egyensúlyban van.
A csomópontokat és ablakszerkezeteket bemutató minták szintén professzionális minőségben készütek.
Az összkép nemcsak minket szervezőket (Nine Company), hanem kivétel nélkül minden jelenlévőt lenyűgözött. Az egész este hangulatát meghatározta egyfajta könnyedség, ami mellett mindvégig jelen volt a szakma iránti tisztelet és alázat.
A slusszpoént egy rendhagyó borkóstoló adta, melynek során betekintést kaphattunk az Apátsági Pincészet arculatváltásának, új boroscímke tervek koncepciójának alkotásába. Nem utolsó sorban az előadást egy pohár borral a kezünkben élvezhettük.
Köszönjük az előadóknak, a lelkes hallgatóságnak és az est minden szereplőjének, hogy hozzájárultak a projekt sikeréhez!