Bar Gantz egy izraeli designer lány. A nevét olvasva gőzöm sem volt, hogy fiú vagy lány, meglepett. Nem is értem, miért. Elég a munkáira nézni és az azokból áradó finomság alapján rájöhettem volna.
Egyébként tök mindegy.
Az idei kölni bútorszakvásáron a fiatal designerek között mutatkozott be egyszerű, de annál nagyszerűbb bútorcsaládjával. Munkáit egyébként a Dezeen oldal a legjobb 12 közé választotta. A projekt, aminek keretében megszülettek a tárgyak, nem csupán tervezés, sokkal inkább egy technológiai kísérletezés eredménye volt. Gőzöléssel modifikált faanyagból készült alkatrészek készítése, illetve a kísérletezés a technológiával és a faanyaggal, az volt az igazi kihívás.
Mindezt úgy sikerült véghez vinnie, hogy a keresztmetszetek és a gőzölési paraméterek optimalizálása annak tudatában zajlott, hogy egy olyan bútorcsalád valósuljon meg, ahol nem a technológia nyújtotta kunsztok tetszelgése a cél.
Miről beszélek?
Sikerült beemelnie egy mostanság a kisszériás tárgyak esetében háttérbe szorult technológiát úgy, hogy „kézműves gőzölőt” (huh!) használ és a technológia adta lehetőségeket ízlésesen prezentálja.
Nem csavargat, csak annyira amennyire kell. A keresztmetszetek elegendőek, hogy stabil, ugyanakkor könnyed bútorok szülessenek. Az ívek lendületet adnak a tárgyaknak.
Szép a kollekció, a tükör különösen. Itt érzem igazán, hogy a gőzölés eredményeként olyan könnyeddé vált a faanyag, mintha csak egy szatén szalag lenne.
A kollekció egy asztalkából, egy polcból, egy tükörből és egy ruhatartó konzolból áll (ez utóbbi esetben lehet, hogy tévedek).
Életszerű tapasztalatokat gyűjtenének egy technológia megismerése során, hasznos anyagismereti tudással vérteznék fel magukat és viszonylag kevés faanyag felhasználásával születnének formatervezett tárgyak.
Forrás: designboom.com