Pogácsás Tibor felidézte: a helyi önkormányzatok szociális célú tüzelőanyag-vásárlásához a minisztérium idén is hárommilliárd forintos támogatást biztosít.
A támogatásra az ötezer lakosnál kisebb települések pályázhattak
Az elbírálásnál figyelembe vették a 2015-ben átlagosan foglalkoztatott közfoglalkoztatottak számát, valamint a településen élő nyolcvanévesnél idősebbek számát. Az önkormányzatok minden igényjogosult után legfeljebb két köbméternyi fát igényelhettek.
A hátrányos helyzetű térségekben lévő önkormányzatoknak nem kell önrészt fizetniük, a többinek pedig köbméterenként ezer forint plusz áfa önrészt kell biztosítania. A Belügyminisztérium keretéből fa esetében 15 ezer forint plusz áfa támogatást kapnak köbméterenként a települések. A megvásárolt tűzifa szállítási költségeit az önkormányzatnak kell állnia.
Az idei pályázaton a Belügyminisztérium által készített anyag szerint 2291 önkormányzat pályázott, az igényelt támogatás 6,1 milliárd forint volt, és csak két pályázat nem felelt meg a jogszabályi feltételeknek.
Keménylombos tűzifa vásárlására 2072 önkormányzat nyert támogatást, lágylombos tűzifa vásárlására 35. A nyertes önkormányzatoknak a tűzifát a kormányhivatalok erdészeti igazgatóságai által nyilvántartott erdőgazdálkodóktól kell megvásárolni.
Barnakőszén vásárlására 182 önkormányzat nyert támogatást. Pogácsás Tibor megjegyezte: erre azokon a területeken lehetett pályázni, ahol problémás a tűzifa beszerzése, viszont kis távolságból beszerezhető a szén.
A támogatás néhány napon belül megkapják az önkormányzatok, amelyeknek saját rendeletben kell szabályozniuk, hogy a tüzelőanyagot milyen módon osztják szét. A tűzifát legkésőbb február 15-éig kell kiszállítani, és a támogatással április 15-éig kell az önkormányzatoknak elszámolniuk.
Az államtitkár hozzátette: tavaly és tavalyelőtt a szociálistüzelőanyag-támogatással 180-185 ezer családnak sikerült egy-másfél havi tüzelőanyagot biztosítani.
Pogácsás Tibor kérdésre válaszolva elmondta: a pályázó önkormányzatok száma nőtt a tavalyihoz képest. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az igényjogosultak száma nőtt volna, inkább arról van szó, hogy az önkormányzatok aktívabban pályáznak, összességében a szegénységi mutatók javulnak 2013 óta – jegyezte meg.
Forrás: MTI