A termékfejlesztés során, pláne ha alapanyagról van szó, egyre jobban fókuszba kerül az a kérdés, hogy mi lesz vele, ha kidobásra kerül. A fejlesztés nem ott ér véget, hogy kész a termék, hanem a termékből keletkezett hulladékhasznosítás tervezésével zárul a folyamat.
Annyi szemetet és nem lebomló hulladékot termelünk, hogy lassan mozdulni sem lehet majd tőle.
Ezt a mennyiséget nem lehet újrahasznosítani.
Két angol fejlesztő, Rowan Minkley és Robert Nicoll
ezzel olyan alternatívát kínál, ami sok esetben kiválthatja majd az MDF lapokat vagy a forgácslapot.
A Chip[s] Board® névre keresztelt termék gyártása során burgonyahéjból, illetve burgonyahulladékból hőkezeléssel nyerik a kötőanyagot, rostanyagként pedig különböző mezőgazdaságban fellelhető szálas anyagokat és természetesen fát, illetve fa hulladékot használnak.
Olyan kompozit lapot sikerült létrehozniuk, ami nem tartalmaz formaldehidet, és az életciklusa végén gyakorlatilag a kiindulási pontra kerül vissza, 100%-ban lebomlik.
A koncepció komplexitását jól mutatja, hogy mindvégig olyan megoldást kerestek, amiben a faipari hulladékokra és az élelmiszeripari hulladékok hasznosítására egyszerre kapnak választ.
Az elfogyasztott élelmiszerek 1/3-a hulladékba kerül, nyilván a krumpli csak egy a sok ezer alapanyag közül, de meghatározó. A hőkezelt burgonyahulladék, majd az ehhez adott szálas anyagok hőprésbe kerülnek és kompozit lap formájában hasznosulnak.
„Dolguk végeztével” mehetnek a komposztra, trágyaként végzik.